سلامت و پزشکی - عامل و علت چاقی چیست؟

موضوعات
Category

لينك هاي روزانه
Daily Links

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 1
» بازديد ديروز : 1
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 11
» بازديد سال : 530
» بازديد کل : 530
» اعضا : 0
» مطالب : 32

عامل و علت چاقی چیست؟


تاریخ انتشار پست : 1397/3/12 بازدید : 42

چه کسانی استعداد چاقی دارند؟

همه افرادی که به فکر کم کردن وزن هستن، از احتمال ژنتیک بودن چاقی و نتیجه ندادن راهکارهای لاغری، واهمه دارن؛ خیلی از این افراد دوست دارن بدونن که واقعا چه کسانی استعداد چاقی دارن و چه افرادی این ژن رو ندارن؟

در حقیقت آیا میشه چاق بودن رو به مسئله وراثت، مرتبط دونست؟

واقعیت اینکه ژن ها غیر قابل تغییرن، مثل رنگ چشم، رنگ پوست، قد و... پس با توجه به اینکه با تصحیح روند زندگی میشه چاقی رو از بین برد، پس نمیشه به چاقی یا لاغری برچسب وراثت زد. اما این هم به این معنی نیست که وزن ما ربطی به ژن نداشته و چیزی به اسم استعداد وجود نداره. باید بگیم که کسانی استعداد چاقی دارن، که در اکثر موارد در خانواده ای زندگی می کنن که دیگر اعضا هم چاق هستن. اما از سمت دیگه با توجه به ویژگی ژن، نمیشه چاقی رو موروثی دونست. باید بگیم که چاق شدن و داشتن اضافه وزن، به صورت غیر مستقیم با عامل وراثت در ارتباطه، یعنی در صورت ژن های رفتاری شما به پر خوری یا بی تحرکی عادت می کنید. چاقی

داروهایی باعث چاقی می شوند که شامل:

کورتون ها، از جمله بتامتازون، هیدروکورتیزون، تریامسینولون و دگزامتازون و غیره می باشند. این داروها به دلیل احتباس آب در بدن، نیمی از مصرف کنندگان را در طی یکسال دچار 2 تا 13 کیلوگرم اضافه وزن می کنن. داروهای ضدبارداری، که شامل دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند از تخمک گذاری زنان جلوگیری می کنن و چون استروژن سبب ذخیره سازی چربی توسط ارگان های بدن می شه، افزایش وزن در طول مصرف این قرص ها دور از انتظار نیست. ضدافسردگی ها، از اون دسته داروهایی هستند که اکثر افراد افسرده پس از مصرف دچار چاقی می شن. اگر از داروهای هالوپریدول، لوکساپین، کلرپرومازین، فلوفنازین و غیره استفاده می کنید، انتظار اضافه وزن داشته باشید و برای پیشگیری از این عارضه با توجه به صلاحدید پزشک از داروی متفورمین استفاده نمایید. انسولین، مثل داروی آسپارت، گلولیزین، و لیسپرو سبب افت قند خون شده و اشتهای مصرف کننده بیشتر می شود و گاهی اوقات بیمار در عرض شش ماه تا 15 کیلوگرم هم اضافه وزن پیدا می کنه.

چاقی چند سال از عمر انسان می کاهد؟

دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد